top of page
  • תמונת הסופר/תAdmin

קשה באימונים ולא קל אחר-כך? ככה תבנו סיבולת לב ריאה!

עודכן: 17 במאי

משחר הימים ספורטאים נאבקים בסיבולת שלהם, מותחים את הגבולות שלה ומגיעים למרחקים חדשים. אז ברור שכבר הבנו מהי הדרך הכי טובה, נכונה ויעילה להגיע לשיפור בסיבולת לב ריאה. הגיע הזמן שגם אתן תוכלו לרוץ רחוק יותר ולקפוץ גבוה יותר – כל מה שאת צריכה לדעת כדי לבנות סיבולת נמצא כאן, אז תכיני בגד ים ספורטיבי!


סיבולת לב ריאה

יכול להיות שאלו שלוש המילים המאוסות ביותר בעיניי בשפה העברית. הן נזרקות בכל אימון, מהדהדות דרך הפיות של כל המתאמנים החובבים והספורטאים המקצועיים – אבל באופן מצחיק לא הרבה יודעים באמת במה מדובר. כשנתקלתי בעצמי ברגעים בהם התנשמתי בכבדות הבנתי שמדובר בקושי של סיבולת, ופתאום הבנתי שאני לא יודעת איך לפתור אותו – פשוט כי אני לא יודעת מה זה אומר. עכשיו כשאני יודעת זה הזמן שאני אעשה גם לכן סדר, ואסביר למה כדאי לכן להכין את בגד הים לספורט, אתן תזדקקו לו.


נתחיל מהבסיס – זה נוגע בהרבה יותר מאשר רק בלב ובריאות. סיבולת לב הריאה היא היכולות של כל מערכות המרכזית של הגוף לתפקד באופן רציף ולאורך זמן. זה אומר שאנחנו לא מסתכלים על שיפור של קבוצת שריר מסוימת אלא על שיפור שיתוף הפעולה בין מערכת הנשימה שמספקת חמצן, למערכת הדם שמניעה אותו אל השריר ולעוד המוני מערכות שפועלות יחד בתיאום מושלם כדי להביא את התוצאה הטובה ביותר – וכמו שאנחנו יודעות טוב מאוד, אין ״אני״ בקבוצה, ומספיק שניקח נשימה קצרה מדי כדי להפיל את כל מגדל הקלפים הזה.


למרות הכל, זה לא אומר שאנחנו לא יכולות לעשות כלום כדי לשפר את הסיבולת שלנו. אימוני אירובי מציבים את הגוף מול מצב קיצון שבו הוא צריך להתמיד, מאמנים את המערכות לתפקוד גבוה ומהיר יותר ומשפרות את היכולת של הגוף לעמוד בקצב שלנו. יש ספורטאים שרצים ויש את אלו מבינינו שעושות ספינינג – אבל זו הדרך הכי טובה ונכונה בעבורכן לבנות סיבולת לב ריאה.

אישה עושה ספורט בבגד ים

כולם ביחד! בגד ים ספורטיבי ושחייה

אני יודעת שציפיתן לזה בבלוג שמדבר בעיקר על ספורט ימי, אבל לשמחתי הרבה, גם הפעם יש הצדקה לשבח את השחייה. בכל המדובר בסיבולת לב ריאה מדובר בשיתוף פעולה מוצלח בין כלל מערכות הגוף. אימונים אירוביים דורשים ממערכת הנשימה, למשל, לעמוד בקצב פעילות דורשני במיוחד – אבל שחייה? היא עובדת על כלל קבוצות השריר בגוף בו-זמנית ועובדת למעשה באופן כמעט טבעי בתיאום שלהן תחת עבודה רצופה.


היות שלא מדובר דווקא בעניין של חיזוק שריר כזה או שריר אחר, מאמץ יתר דווקא בא לרעתכן. המטרה היא לעבוד לאורך זמן, ולא לעבוד קשה. וכאן נכנס לתמונה בגד הים שלכן – כמו בכל סוג ספורט אחר, גם כאן יש חשיבות לציוד הספורט שתומך בכן. בגד ים ספורטיבי מעוצב באופן מותאם למידות הגוף שלכן כדי לספק תמיכה מקסימלית ולייצר התנגדות מינימלית בעת השחייה. בגדי ים שאינם מותאמים לספורט מוסיפים עומס על השרירים כשהם צריכים להתמודד עם התנגדות נוספת, וזו לא המטרה. שלא לדבר על השפשופים שבגד ים לא נכון יכול ליצור וגירויים שפשוט אפשר להימנע מהם. בגד הים צריך להיות מתוח מאוד ולהרגיש חלק ונוח – פשוט תזכרו את העיקרון הזה כשאתן יוצאות להצטייד.

וכמה בריכות עושים?

הדבר הראשון שחשוב לזכור הוא שהמטרה שלנו כאן היא לבנות סיבולת, ולכן כל התקדמות היא מבורכת – אז קחו את הזמן. אתן מותחות את גבול היכולת שלכן, ממש כמו שזה נשמע, ולכן זה חשוב לעשות את זה בצורה הדרגתית ומתונה. כמו לייקרה של בגד ים מחטב – אפשר למתוח רק עד גבול מסוים. בסופו של יום בנו סיבולת רבים וטובים לפנינו, וזה הזמן לחקור, ללמוד ולהקשיב למי שיודע מה טוב בשביל הגוף שלכן!


שחייה לבד יכולה להיות קשה עלינו, גם בגלל האימון עצמו וגם בגלל שאנחנו לבד וצריכות לדעת לעקוב אחרי ההתקדמות שלנו. באינטרנט תוכלו למצוא תכניות אימוני שחייה לכל הרמות, החל ממתחילות ועד לשחייניות מקצועיות, והם דורשים מכן רק בגד ים ספורטיבי ושעון מדידה.חפשו את האימון שמתאים לרמה שלכן וצאו לבריכה עם המון סבלנות לפחות 3 פעמים בשבוע. לפני שתשימו לב בכלל, אתן תראו שאתן מסוגלות כבר להרבה יותר ממה שהייתן כשרק התחלתן.


בכל ספורט שהוא, סיבולת לב ריאה עומדת במרכז, ולא רק מפני שכולם אוהבים להגיד את שלוש המילים האלה ברצף – אלא בגלל שהיא הגורם המרכזי ביותר שמכריע את רמת הביצועים שלנו. בין אם הספורט שלכן הוא ריצה או כדור-יד חופים – שחייה יכולה להיות המפתח שלכן לשיפור משמעותי בביצועים וביכולות. אמרתי לכן שכדאי להכין את בגד הים שלכן כבר קודם, עכשיו צאו לשחות.
85 צפיות0 תגובות
bottom of page