top of page
  • תמונת הסופר/תAdmin

על כנפי החופש והשלום - בגדי טאי דאי כסמל התקופה.


הדפס טאי דאי בצורת לב

הדפסים צבעוניים ומיוחדים בטכנולוגיה טאי דאי מסמלים אופטימיות ותקווה בעולם טוב יותר. אולי זאת הסיבה שהטרנד הזה תמיד בא בשנים של משברים עולמיים?


טאי דאי, שיבורו, באטיק - כל אלה הטכנולוגיות ידניות הידועות של צביעת הבדים. אמנם לפעמים המונחים מחליפים אחד את השני, אך במקור יש שוני מסוים ביניהם, גם בטכנולוגיה עצמה וגם במקור ההיסטורי.


בטיק הינה הטכנולוגיה הוותיקה שבאה מאזור אינדונזיה, בעיקר מאי ג'אווה. עיקרון הטכנולוגיה הזאת היא שימוש בשעווה וקשירות. לפני צביעת הבד מורחים עליו שעווה וקושרים את הבד בכול מיני מקומות. שעווה מגנה את אזורים מצבע. כאשר טובלים את הבד בצבע, מקומות שמרחו עליהם שעווה נשארים ללא צבע, וככה נוצר פאטרן צבע מיוחד על הבד.


טכנולוגית שיבורו (shiboru) מקורה דווקא ביפן. שיבורי ביפנית משמעותו צביעה עם קשירה. זה מונח המשלב שיטות שונות של צביעת בדים באמצעות קשירה, סלילה, תפירה, קיפול או סחיטה . בכללי צביעת בדים בקשירה לצורך קישוט ידועה מזמנים עתיקים מאוד, לפחות 1000 שנים אחרוה, והיה מאוד נפוץ באזור הודו.


טאי דאי נגד מלחמת וויטנאם.

בתרבות המערבית הטכנולוגיה הזאת קיבלה שם טאי דאי (tie dye - קשירה וצביעה). היא נכנסה לאופנה בשנות ה60-ה70 של מאה קודמת. היא באה על גלי תנועת Hippy בארצות הברית. זאת היתה תקופה של מלחמת וייטנאם קשה ותבוסטנית עבור אמריקאים. על גלי התנגדות של חבר'ה צעירים נגד מלחמה הזאת, נגד אלימות, נגד פוליטיקה הרסנית של השלטון, קמה פילוסופיה של היפפי שכללה שלום עולמי, שוויון בין כל האנשים, בריחה מהעולם האגרסיבי. הם הפכו לסוג של תרבות בתוך תרבות עם סגנונות מוזיקה, אומנות, אופן לבוש ונראות פיזית יחודיים.


צעירי היפפי אהבו פרחים כסמל שלום. הם היו מכניסים אותם לתוך הרובים, היו מפזרים אותם לכל עבר. פרחים דיגלו גם בעבודות אומנות שלהם. נשים צעירות היו שמות פרחים בשיער. זאת הסיבה שהתחילו לקרוא להם "ילדי הפרחים". צבעים פרחוניים וצבע נכנסו גם לסגנון הלבוש של היפפי. גם כדי להתבלט, וגם כי אלה היו צעירים ללא יכולות כלכליות גדולות באותם שנים, היפפי התחילו להשתמש בבגדים צבעוניים שצובעו ידנית בטכנולוגיה של טאי דאי. בסוף שנות ה-60 Jennis Joplin עלתה על הבמה בהופעה בבגדים בהדפס טאי דאי וההופעה הזאת חתמה על טרנד של טאי דאי העולמי בקרב הצעירים.


טאי דאי על wind of change של שנות ה-90.

הטאי דאי חזר לאופנה 30 שנים אחרי. סוף מאה XX לא היה רגוע, התבטא בפירוק המדינות בגוש הסוציאליסטי, מלחמות קשות בין מדינות שכל אחת רצתה עצמאות ושחרור מהול של שלטון הסוציאליסטי שתלטני. יוגוסלביה, צ'כוסלובקיה, ברית המועצות - המדינות שנעלמו מהמפה בתקופה הזאת, ובדרך די קשה. יחד עם זאת, התקופה אופיינה על ידי נשיפת רוח החופש, נפילת קיר ברלין בין גרמניה דמוקרטית לסוציליסטית, סיום מלחמה קרה בין רוסיה לארה"ב. זאת בדיוק התקופה ששוב בגדי טאי דאי נכנסו לאופנה.טאי דאי ושנות הפנדמיה במאה XXI.

והנה עברו עוד 30 שנה, העולם חטף פנדמיה עולמית של וירוס הקורונה. השמיים והגבולות בין המדינות נסגרו, תיירות נבלמה, אנשים נסגרו בתוך הבתים ללא יכולת לצאת, לטייל, לנשום. המסכות נסגרו על פניהם של אנשים בכל העולם. החופש והאנושיות נכנסו למבחן רציני. והנה אנו שוב עדים לתחיית הטאי דאי לחיים. האופנה ממש הפגינה את מחזוריותה ונתנה הזדמנות נוספת לדבר חשוב מן העבר, אשר בנוסף לכל דבר, נשא גם היבט אנושי של זהות עצמית וחופש.


אולי, חלק מהאנשים שנתקעו בבית, חיפשו עיסוק מעניין ומועיל כדי לא לשקוע בחוסר פעילות וגם לעשות משהו מעניין. חנויות DIY בעולם העידו על עלייה במכירות ערכות לצביעת בדים בסגנון טאי דאי.

ואולי, דווקא יחודיות, צבעוניות של בגדי טאי דאי שוב חזרו לאופנה כסמל חופשיות, טבעיות ושלום עולמי. כנגד כל הבעיות.


טאי דאי על מסלולי אופנה.


הפעם, הטרנד לא נכנס רק לאופנת רחוב, אלה תפס מסלולי אופנה של מעצבי על - ראלף לורן, קריסטיאן דיור, גבריאל הרסט, לואי ויטון ועוד. מעצבי האופנה רבים הוסיפו בשנת 2021-2020 הדפסי טאי דאי מתוחכמים לקולקציות שלהם, כולל תיקים, שמלות ערב, טישרטים, נעלי ספורט ועוד. גם סלבריטאים כמו קיילי ג'נר, ג'ניפר לופס, קניה ווסט, ג'יזל בונדחן הופיעו ללא היסוס בבגדי טאי דאי.בגדי טאי דאי של ראלף לורן
בגדי טאי דאי מחנות אונליין של ראלף לורן - https://www.ralphlauren.com/

חולצת טישרט היא בגד הכי טבעי לקבל צבעוניות של טאי דאי. ניתן להתאים אותה גם למכנס ג'ינס, גם לחצאית שחורה, וגם למכנסי טייטס ספורטיביים.
בגדי ים בהדפס טאי דאי

הטרנד של טאי דאי לא נמנע גם מקולקציות של בגדי ים. בשנת 2021 הוציאה מעצבת ישראלית הדס אוירי קולקציית קפסולה של בגדי ים שלה בהדפס טאי דאי אופנתי למותג ישראלי שלה SilkyFit. בין בגדי ים בהדפס טאי דאי ניתן למצוא גם בגד ים שלם עם שרוול ארוך, גם סט לגלישה שכולל טייץ לייקרה וחזיית בגד ים, גם ביקיני ספורטיבי בהדפס טאי דאי. השנה הופיע דגם ראשון של בגד ים לגבר.


 

לקולקציה חדשה של בגדי ים בהדפס טאי דאי של מותג SilkyFit


בגדי ים לגלישה בהדפס טאי דאי1,149 צפיות0 תגובות
bottom of page