top of page
  • תמונת הסופר/תAdmin

טרנדים אופנתיים לעתיד. מאיפה באים ולאן הולכים.

עודכן: לפני יומיים

כל שנה אנו יכולים לשמוע על טרדנים חדשים באופנה. כל שנה אנו מוצפים בהמלצות מה ללבוש, איזה צבע הכי אופנתי וטרנדי, מה "אין" ומה "אאוט". האם אנו שואלים איך טרנד האופנה נולד? מי מחליט ומי מכוון את המעצבים ועולם האופנה ללכת אחרי טרנד מסוים? מהו העתיד של האופנה? תקראו את הכתבה שלנו ותגלו.


סוגים שונים של אנשים ביחס לאופנה.

בעולם הצרכנות בכלל ובעולם האופנה בפרט יש כמה סוגי אנשים.

סוג 1 - אלה אנשים שלא מבינים כל כך באופנה, לא מתעמקים בזה, ורק צורכים מה שהשוק מציע. הם לא עוקבים אחרי הטרנדים, ולרב אפילו מתנגדים להם בטענה שאופנה גורמת למנטליות עדר ושוללת יחודיות.

סוג 2 - אלה אנשים שכן אוהבים את האופנה ואת הטרנדים שלה. אמנם הם לא מספיק מבינים ויודעים לזהות את הטרנדים לבד, אך הם מבינים שלכל טרנד יש סיבה ויש מי שמבין בזה יותר טוב מהם. לכן הם עוקבים אחרי אנשי עולם האופנה, מגזינים, חשבונות אינסטגרם של מעצבים, מותגים, וסלבריטיז ומשפיענים למיניהם שמוכרים כבעלי טעם טוב ואופנתיות.

סוג 3 - אלה אנשי מקצוע מעולם האופנה. הם לא רק "מבינים" את האופנה. הם בעצמם חוקרים וחוזים את הטרנדים של האופנה (trend forcasters).


ממה מושפעים מגמות האופנה?

עולם האופנה לא קיים בעולם אקראי וכאוטי. לטרנדים של האופנה יש משמעות, חשיבה, תנועה. אופנה היא אוסף של זרמים ומגמות רלוונטיים לתקופת זמן ספציפית.טרנדים אופנתיים יכולים להתייחס לצבעים, לסוגי בדים, לגזרות, ואפילו לטכנולוגיות ייצור פריטי אופנה. כל טרנד מבוסס על הרבה פרמטרים. חלק מהטרנדים מבוססים על אופנה היסטורית. למשל, רובינו יכולנו לשים לב לחזרת פריטים ועיצובים שהיו אופנתיים לפני 30-40 שנה. עם זאת, כל פריט "וינטג'" עדיין נראה קצת אחרת. הפריטים האופנתיים החדשים מקבלים אלמנטים דומים לאופנה היסטורית, כמו צבע, גזרה או סגנון אך באופן כללי עדיין הנראות שלהם טריה ואופנתית.

כיוון שאופנה זאת תופעה חברתית, היא לא קיימת בוואקום ומושפעת מכל מיני תופעות חברתיות, תרבותיות, פוליטיות, כלכליות, אקולוגיות. קמפיין חברתי פוליטי בארה"ב "black lives matter" לא רק הניע הרבה מעצבים, צלמים, דוגמנים/יות כההי עור לצאת לקדמת הבמה של האופנה, אלה גם למשוך השראה ולהחיות סגנון וקוד לבוש של תנועת "פנטר השחור" שהיה פעיל בשנות ה-60-80 בארה"ב.


מלחמה אחרונה באירופה בין אוקראינה לרוסיה לא השאירה הרבה מותגי אופנה אדישים כלפי הכאב של העם האוקראיני. צבעי כחול צהוב מיוחדים של דגל אוקראינה התחילו להיכנס לשילובים אופנתיים של מעצבים רבים, לככב בתצוגות או באירועי ברנז'ה אופנתיים. למרות שהאופנה היא מושג אפוליטי שמדבר לשלום, איכות חיים ולייפסטייל, מותגי אופנה גדולים לא היססו להביע דעה פוליטית האם בסגירת חנויות ומשרדים בשטחי רוסיה או בהתרמת רווחים ממכירות של הקולקציות לאוקראינה.


בעיות האקלים, פנדמיה של Covid-19 בעולם גם לא השאירו את אנשי העיצוב והאופנה באדישות, הניעו אותם לחשוב על האופנה הירוקה, על השמירה על כדור הארץ. האופנה האקולוגית מתחילה להיכנס לסדר יום רגיל של בתי אופנה ומותגי עיצוב ידועים.


לי אדלקורט (Lidewij Edelkoort) אף פעם לא טועה.


לי אדלקורט (Lidewij Edelkoort) היא אחת החזאיות אופנה הצבעוניות ומפורסמות בעולם. אפשר לקרוא לה אשת חזון או ציידת הטרנדים. היא עוקבת כל זמן אחר האופן שבו מגמות חברתיות-תרבותיות מתפתחות. היא משלבת אמנות, ספרות, אירועים עולמיים, התנהגות צרכנית, סוציולוגיה ואנטרופולוגיה ועל בסיסם היא צופה מראש את הטרנדים ואת רצונותיהם של הלקוחות. לי אדלקורט עושה את זה בהצלחה רבה ואף פעם לא טועה. זאת הסיבה שענקי המותגים כמו לוריאל, גלרי לפאייט, לנקום, גאפ, מרקס אנד ספנסר ואחרים עוקבים אחריה באדיקות ומשתמשים בשירותיה כאשת חזון עבור עבודתם.